Князі Острозькі: європейський вимір української історії

23 травня 2017 р. у Національному Києво-Печерському історико-культурному заповіднику за сприяння Інституту спеціальних історичних дисциплін Музею Шереметьєвих було відкрито виставку «Князі Острозькі: європейський вимір української історії». Співорганізаторами виставки стали Національний музей історії України, Національна історична бібліотека України, Центральний державний історичний архів України, м. Київ та Благодійний фонд «Корона князів Острозьких».

Князь Костянтин Острозький

Виставка присвячена представникам славетного шляхетського роду України, які відігравали визначну роль в історичних процесах, що відбувалися в Східній та Центральній Європі в XV – першій половині XVII ст. Протягом тривалого часу князі Острозькі активно впливали на суспільно-політичні, релігійні, культурні процеси на теренах сучасної України та сусідніх держав. Династія князів Острозьких презентує період історії загальний для українського, литовського, білоруського і польського народів. Видатними представниками цієї родини були князі Федір Данилович (прп. Феодосій) – учасник Грюнвальдської битви, сподвижник литовського князя Свидригайла, постриженик Києво-Печерського монастиря, похований у його Дальніх печерах; Костянтин Іванович – один із найвидатніших полководців XVI ст., багаторічний великий гетьман литовський; Василь-Костянтин Костянтинович – київський воєвода, один з найвпливовіших магнатів Речи Посполитої, засновник Острозької академії та друкарні. Всі вони зробили значний внесок в розбудову української державності, національну культуру та освіту.


На виставці представлені пам’ятки XV–ХХ століть – лицарські обладунки, зброя XVI–XVII ст. (мечі, шаблі, гармата), церковні старожитності, стародруки Острозької друкарні, картини, гравюри, старовинні документи. Серед експонатів – знаменита «Острозька Біблія» кінця XVI століття.


До уваги відвідувачів репродукція картини XVI ст. «Битва під Оршею» – одного з найкращих батальних полотен доби Відродження, створеного невідомим учасником битви, учнем художника Лукаса Кранаха Старшого (оригінал в Національному музеї у Варшаві). У цій битві 1514 року об’єднаним військом литовців, поляків, українців і білорусів під командуванням князя Костянтина Острозького було розгромлене 40-тисячне військо Московської держави.

Фрагмент картини “Битва під Оршею”

Детальніше роздивитись картину “Битва під Оршею” у високій якості можна за цим посиланням (37 Mb).

Особливу увагу приділено спільному українсько-литовському проекту «Відтворення надгробного пам’ятника князю Костянтину Острозькому в Успенському соборі Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника». Згідно із заповітом князь Костянтин Острозький – один із найбільш щедрих меценатів Києво-Печерської лаври був похований в Успенському соборі. На замовлення його сина – київського воєводи князя Василя-Костянтина Острозького у 1579 році встановлено надгробний мармуровий пам’ятник у стилістиці європейської ренесансної меморіальної скульптури, який був знищений разом із собором у 1941 році.

Надгробний пам’ятник князю Костянтину Острозькому в Успенському соборі
Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника

Відтворення цього надгробного пам’ятника передбачено концепцією відновлення історичного комплексу Успенського собору в повному обсязі, включаючи архітектурне і художнє оформлення його внутрішнього простору, одним з елементів якого є надгробний пам’ятник князю Костянтину Острозькому. З огляду на громадський інтерес до відтворення надгробного пам’ятника князю Костянтину Острозькому в Успенському соборі, на виставці вперше експонується його макет у масштабі 1 : 5, виконаний скульпторами О. Сидоруком і Б. Криловим (Україна), А. Сакалаускасом (Литва).