Лекція 9: Жіноча геральдика

Із цього викладу розпочинається цикл лекцій про окремі аспекти вживання гербів у середньовічній та ранньомодерній Європі. Однією з найяскравіших і давніх та незмінних реальдичних практик було використання гербів жінками. У різних регіонах Європи тут панували доволі відмінні традиції.

На Заході жінки вживали переважно герби своїх чоловіків, часто в поєднанні з батьківськими. У Центральній же Європі домінувала практика послуговування тільки гербом батька. На землях України (Руси) вже від Середньовіччя побутували обидва ці способи. Та якщо в XIV – XVI ст. жінка зазвичай уживала батьків герб, то в козацький період – головно чоловіків.

Водночас в українській геральдиці відомі численні приклади, коли доньки (а часом навіть і сини) послуговувалися виключно гербами своїх матерів. Ця практика майже незнана в інших країнах Європи. Детальніше про всі ці ньюанси буде у великій статті д-ра О.Однороженка «Heraldica feminarum. Герби жінок доби Середньовіччя та раннього Нового часу», що невдовзі вийде в часописі «Ucrainica Mediaevalia».

Доктор історичних наук, Олег Однороженко