Лекція 4: Походження геральдики. Візантія

А тепер поговоримо як виглядає проблема виникнення геральдики, якщо взяти до уваги цілий комплекс середньовічних джерел, а не лише пам’ятки Латинської Європи, чим страждала вся дотеперішня історіографія з геральдики. Християнський Схід тривалий час був центром європейської цивілізації, зберігав і продовжував культурну та політичну традицію греко-римського світу.

Практично в усіх сферах Імперія ромеїв значно перевершувала своїх сусідів на Заході та Півночі, саме з Візантії Латинський Захід запозичував найбільш передові на той час наукові та філософські знання, мистецькі форми, політичну культуру та управлінські методи. Потужним був вплив і візантійської знакової системи на західноєвропейську, особливо за доби Хрестових походів. Що ж являла собою ця система в епоху високого Середньовіччя?

Відколи на візантійських щитах з’являються ідентифікаційні зображення? Яким був характер цих розпізнавальних знаків? І наскільки подібним він був до західноєвропейської геральдичної традиції? На всі ці питання ми даємо вступні відповіді у нашій лекції. Детально ж ці та інші проблеми обговорено в книжці «Де, коли й чому виникли герби? Вступ до візантійської геральдики Х–ХІІ ст.», що невдовзі має вийти друком. Сотні нових або незауважених джерел із зображеннями та описами щитів та знаків на них. Широкі порівняння з геральдикою інших регіонів. Полеміка із західною історіографією – все це до Вашої уваги у наших лекції та книжці.

Доктор історичних наук, Олег Однороженко